Вълшебник

Вълшебниците били някога мистици (arcanists), или в случая на орките – шамани,  които в търсене на все по-големи източници на сила изоставили своите проучвания на Природата и на Мистицизма и задълбали вместо това в по-тъмната КучМагия. Вълшебниците запазват уменията си в манипулирането на хаотичния елемент Огън (Fire*), макар фокуса им да е над нанасянето на измъчваща болка и на извличането на страдания от жертвите им. Те вече не целят ефективното прилагане на Мистичните енергии за отърваване от целите им отдалеч. Предистория

Вълшебниците са майстори на тъмните изкуства, отдадени на продължаването на тяхното разбиране на Сенчестите и Огнените магии, заедно с призоваването на демоните, съществуващи в Усукващия се Пъкъл (Twisting Nether*). В началото, те се появили на Азерот по време на Първата Война, когато Гулдан, първия от техния вид сред нахълтващите Оркски Кланове на Драенор, повел Ордата над бездната на измеренията през Тъмния Портал, подчинявайки се на Изгарящия Легион. Вълшебниците се ползват за нанасяне на поражения, но могат да съхраняват душата на своята цел, за да я съживят, или за да се само-излекуват чрез източване на живота на своя враг. Вълшебника може да призове Имп (Imp*) без Душевен Кристал, някои други демони обаче изискват притежаването на Душевен Кристал, за да може да се призоват.

История

Вълшебник — От старо-английското w?rloga; "клетво-престъпник" или "измамник".

Ередарите (eredar*) на Изгарящия Легион Изгарящия Легион се смятат за първоначалните Вълшебници и притежатели на тъмните магии, покварени от мощния и пристрастен към магията ередар на Аргус.

В повечето общества, Вълшебниците живеят на ръба на цивилизацията, и макар и да ги търпят, им нямат доверие. Човешките Вълшебници се срещат тайно в мазетата на баровете в Стормуинд. Трал изразява своето безпокойство от Вълшебниците, но разбира  и необходимостта от употребата им. Конвенционалните заклинатели често смятат магиите на Вълшебниците за напразни опити за придобиване на сила.

Макар много от общуващите с демони да падат в прегръдките на мрака, Вълшебниците на Ордата и Съюза, смятат че демоничните сили могат да се подчинят на волята им, без те самите да се покварят напълно в процеса от демоничните сили. Тези заклинатели могат да призовават демони, които да им служат и да правят изключително болезнени заклинания, и бавно да подяждат с тях жизнените сили на техните врагове. Вълшебниците са обикновено по-слаби физически, сравнени с останалите класове, но те компенсират за този недостатък с техния могъщ масив заклинания и техните Демонични слуги. Сравнени с останалите заклинатели,  Вълшебниците са сред най-силните и често разчитат на своята собствена кръв, за да захранят своите магически начинания.

В света на Азерот, има много раси, които притежават тъмната адска сила. От тях, можете да играете като хора, гноми, орки, изоставени и кървави елфи (blood elves*). Всяка има своята си история в тъмните демонични изкуства.

Преглед

Вълшебниците са уникални всред класите нанасящи DPS заради тяхната способност да преобразуват здраве в мана. Вълшебниците имат най-мощния асортимент от заклинания нанасящи щети с течение на времето (Damage over Time spells* - DoT), най-много и разнообразни дебъфове и призоваеми демони-слуги. Точно както и Магьосника,  способностите на Вълшебника за контрол на тълпата, при подходяща употреба могат да отменят сигурната смъртна присъда на Вълшебника и неговите съюзници, а поддържаното от Вълшебника внезапно поразяване, когато Вълшебника е подходящо специализирал и екипиран може да съперничи на тези на Магьосника. Все пак, заклинанията на Вълшебник от тип Поразяващи определена площ (Area of Effect*) не са толкова разнообразни, както тези на съответните им Магьоснически, макар, че при  уместна употреба, те също имат мощни приложения при групова игра.

Вълшебниците са добре обучени в тактиките на войната тип "шок и ужас", и тяхната манипулация на Сенчестите енергии може да накара техните опоненти да треперят от страх. На ниските нива, Вълшебниците разчитат предимно на слугите си и на DoT заклинания, за да нанасят по-отдалеч щети на враговете им, понеже се боят от обратната реакция на враговете.

Вълшебниците към края на играта или избират да максимизират ефекта на техните DoT-ве и Проклятия (Curses*) чрез дървото на Бедствията, да увеличат полезността на своите призовавани слуги и камъни чрез дървото на Демонологията, или да опустошат опозицията си със заклинания за Внезапно Поразяване (Burst damage*) и Директно Поразяване (Direct damage*) в дървото на Разрушенията. В предишните версии на WoW, границите от 8-дебъфа или 16-дебъфа пречеха на Вълшебниците да максимизират нанасяните поражения от заклинанията от дървото Бедствие, и Вълшебниците бяха ограничени до верижно заклинане на техните заклинания за пряко поражение, за да се поддържа DPS в PvE рейдовете. Това е вече променено с новия 40-дебъфов лимит, и  сега заклинанията за DPS от Бедствие вече могат да се ползват ефективно в средата на  рейд.

Вълшебника може да се научи да призовава магически седла. Другите класове, с изключение на Паладините и Друидите, трябва да закупят своите собствени седла със злато или чрез PvP.

За да бъдете Вълшебник, са нужни някои неща: да бъдете способни да влизате в битка с няколко цели наведнъж, като в същото време контролирате своите слуги, да взимате стратегически решения за промяната на заклинанията на мига в зависимост от текущата ситуация, и да управляват внимателно кристалите, да контролират дори още по-внимателно агрото което поемат. Да сте Вълшебник, ви награждава с много неща: те са най-мощните в PvP поради естествено високите им нива на издръжливост, те имат способността да прилагат отслабващи, а дори и унижаващи способности за контрол на тълпата и в PvE техния потенциал за поразяване на множество цели може да съперничи с този на други DPS класове фокусиращи огъня си над единична цел.

Тяхната способност да източват и използват души от противниците им в Душевните Кристали е също много привлекателна за мнозина играчи.

Раси

Класа Вълшебник може да бъде игран от следните раси:

Съюз

  • Гноми
  • Хора

Орда

  • Орки
  • Немъртви
  • Кървави Елфи

 

Оръжия & брони

Вълшебниците могат да носят единствено текстилни брони (Cloth armor*), и могат да използват в началото само Ками (Daggers*) и Ръкопашни Бойни Умения (Unarmed*) в битките си. Те могат да използват Жезли за битка от разстояние, и да се екипират за да подобрят своите умения. Те могат да тренират при оръжейниците за 10   за да придобият способността да използват мечове за 1 ръка (One-Handed Swords*) (можете да ги намерите в Подземния град (Undercity*), Сребърна Луна (Silvermoon*), и Стормуинд (Stormwind*) ) и Сопи (Staves*) (а те от своя страна се намират в Оргримар, Тъндър Блъф, Стормуинд, Дарнасус).

Атрибути

Жилавостта (Stamina) и един от ключовите атрибути на Вълшебника, особено за специализиращите Демонология Вълшебници. Главната причина за това е, че Вълшебника може да преобразува своето здраве в мана чрез заклинанието Потупването на Живота (Life Tap*), позволявайки на Жилавостта да изпълни ролята и на Интелекта (Intellect*). Много Вълшебници използват големите си здравни резервоари като основен източник на защита.

Като предимно заклинателен клас, Вълшебника използва много всичките заклинателски атрибути, като Интелект (Intellect*) и Поразяване на заклинанието (Spell damage*). В резултат, Вълшебниците не използват Сила (Strength*) и имат малко полза от Гъвкавост. Дух (Spirit*) регенерира здравето и маната за Вълшебниците много бавно, затова той има много малка практическа стойност, в сравнение със способности като Потупването на Живота (Life Tap*) и Тъмен Пакт (Dark Pact*). Стойността на крита, зависи от построяването на талантите ви.  С Гибел (Ruin*) и употребата на заклинания за пряко поразяване, тази стойност е много добра. Но за специализиращ в Бедствия Вълшебник използващ предимно DoTs, то струва много малко. Таланта от Демонология, Демонично Знание (Demonic Knowledge*), дава на Вълшебника бонус от поразяване на стойност еквивалентна на 5/10/15 % от сбора на стойностите на Жилавостта (Stamina*) и Интелекта (Intellect*), на активния им в момента демоничен слуга, като те се усилват от собствените за Вълшебника стойности на Жилавост (Stamina*) и Интелект (Intellect*).

В един рейд сценарий, рейтинга за удар на заклинанията става много по-ценен, и превъзхожда по стойност всички други статистики, и затова е за препоръчване да достигнете неговия лимит на натрупване (16%; 202 рейтинг). След тази точка рейтинга е безполезен.

Стойността на атрибутите на един предмет варира много за Вълшебниците, в зависимост от направените от тях избори и техния главен фокус в играта, без значение  дали е вдигането на ниво на героя, рейдовете или играта PvP. По-долу е даден пример за стойностите на атрибутите за един рейдващ Вълшебник (в намаляващ ред).

Бедствие

Удар на заклинание (докато не бъде надмината с Потъпкване(Suppression*) ) > Поразяване на заклинание > Бързина на заклинание & Крита на заклинание

Демонология

Удар на заклинание > Поразяване на заклинание > Бързина на заклинание > Крита на заклинание

Разрушение

Удар на заклинание > Поразяване на заклинание > Крита на заклинание > Бързина на заклинание

В игра тип PvP, за Вълшебниците фокуса е по-различен, понеже оцеляването им има приоритет пред останалите им цели, което често принуждава Вълшебниците да жертват много DPS за да придобият по-голяма способност за оцеляване в арените, без значение от избрания от тях талант, макар, че всички тези статистики трябва да бъдат балансирани една спрямо друга за да получите най-добри резултати.

Гъвкавостта (до 400+) > Жилавостта (до 12k-13k здравни точки (hp) ) > Поражението от заклинанието > Крита на заклинанието

Душевните Кристали

Голямо количество от уменията на Вълшебника и заклинанията разчитат на реагента на  Душевните Кристали. Тези кристали се придобиват чрез употреба на заклинанието Пресушаване на Душата (Drain Soul*). За да създаде Душевен Кристал, Вълшебника трябва да произнася това заклинание, докато целта му умира. Само цели даващи опит (experience*) (или чест (honor*) в случая на PvP цел) на Вълшебника, ще произведат по един Душевен Кристал след смъртта си.

Таланта Сенчесто Изгаряне (Shadowburn*) също създава Душевен Кристал, ако врага загине до 5 секунди след произнасянето му, стига целта да даде опит, репутация или чест, но тъй като, то също струва кристал, за да бъде произнесено, то крайната печалба е ефективно 0 кристала (или дори по-малко, ако заклинанието не е казано навреме, или ако му се съпротивляват силно и бъде прекъснато).

Душевните Кристали се използват за призоваване на всички видове демонични слуги, дори и за имповете (imps*), за поробването на демони, за правенето на много заклинания от висше ниво (като Душевен Огън (Soul Fire*) ), и за създаване на Камъни на Здравето (Healthstones*), Душевни Камъни (Soulstones*), Огнени Камъни (Firestones*), и Заклинателни Камъни (Spellstones*). В добавка, те се изискват за заклинанието Ритуал на призоваването, което позволява на Вълшебника да призове членовете на групата си до мястото където се намира в момента.

Способности

Демони - слуги

Вълшебниците могат да призовават многообразни слуги, всеки с различни комплекти от умения, полезни в различни ситуации.

  • Импове (Imps*) (Придобиват се на рано, включително и на ниво 1, макар нивото при куестове да е 4-то. Гноми, Немъртви, Хора, Орки, Кървави Елфи) Главната роля на един имп е на поддържащ слуга, проектиран да нанася допълнително поражение, заедно със своя призоваващ по време на неговата атака с Огнени Стрели ( Firebolt*). Импа е много крехък и ще умре много бързо ако бъде атакуван, но за сметка на това нямате нужда от Душевен Кристал за да го призовете, и често се използва като резервен вариант в краен случай, за да обработва новите Душевни Кристали, когато се изчерпите и не можете да призовете друг вид слуга. Други имп способности включват Фазово Изместване (Phase Shift*) (позволява на Импа да се измести по фаза, правейки го неуязвим за враговете ви), Кървав Пакт (Blood Pact*), мощен бъф за жилавостта на всеки от групата ви, и Огнен Щит (Fire Shield*), приличащ на тръни щит срещу поразявания (с FR на високите нива), които Импа може да направи над вас и над вашите съотборници, влизащи в битка. С талантите Подобрен Имп (Improved Imp*) и Подобрени Огнени Стрели (Improved Firebolt*), Импа е един опасен слуга от арсенала на Вълшебника; поне докато му свърши маната... Той е полезен и като батерия за мана за Вълшебниците, специализиращи Бедствие, и използващи Тъмен Пакт, поради неговата способност да се пази от неприятности и да регенерира бързо мана.
  • Ходещ в Пустотата (Ниво на достигане:10, Гноми, Немъртви, Хора, Орки, Кървави Елфи) - Този демон прави малко поразяване, но има много добра броня и добри точки при удар. Той е превъзходен при соло изпълненията, защото е прекрасен танк, може да понася много агро и има голяма броня и здраве. Той е чудесен за да се грижи за Душевните Кристали (стига да имате поне един за да го призовете). Главната му способност, Измъчването(Torment*), е подигравка, караща враговете ви да спрат да се интересуват от вас и вместо това да атакуват Ходещия в Пустотата. Налична е PBAOE версия на Измъчването, наречена Страдание (Suffering*). На по-високите нива, обаче не е способен да задържи вниманието на мобовете за дълго. Допълнителните заклинания за Ходещите в Пустотата, включват Жертва (Sacrifice*), която убива вашия Ходещ, но пък в същото време създава 30 секундно поле на поглъщане на всяко поразяване около Вълшебника, и Изяждане на Сенките (Consume Shadows*), което дава възможност за само-лечение Ходещия, когато е извън битка. След patch 3.0.2, Изяждането на Сенките (Consume Shadows*) силно увеличава стелтовото откриване на всички съюзници близо до Ходещия, докато се извършва заклинанието.
  • Сукуба (Succubus*) (Ниво за добиване: 20, Немъртви, Орки, Съюз) - Сукубата е пълна със заклинания, поразяващи и объркващи враговете по най-различни начини. Нейната първа способност, Миглата на Болката (Lash of Pain*) поразява пряко и е заклинание използващо малка мана, и предизвикващо сенчесто поразяване над целта. Други заклинания на Сукубата включват Утешителна Целувка (Soothing Kiss*), която намалява заплахата (threat*) (точно обратното на способността на Ходещия в Пустотата на име Измъчване (Torment*) ) и Изкушение (Seduction*), което очарова (charms*) целта си за 15 секунди (или докато не бъде атакувана). Сукубата има и заклинанието Малка Невидимост (Lesser Invisibility*), което може да приложи единствено на себе си. Сукубата поразява най-много от всички основни не усъвършенствани в талантите си слуги. На по-високите нива, Сукубата не е добра в контролирането на тълпата. Нейното ниско здраве и броня, я правят лесна за убиване, което премахва контролирането на тълпата, и оставя Вълшебника без любимец.
  • Кучловец (Ниво на придобиване: 30, Орда, Съюз) - Кучловеца е вашия слуга против заклинателите. Докато Сукубата е силна в мелетата, а Ходещия в пустотата е отличен танк, а Импа е добър за водене на битки по-отдалечено, Кучловеца има голяма магическа устойчивост и способности за Обръщане на Заклинанията ,(Spell Lock) може да маха бъфове от враговете, и да маха дебъфове от приятелите (Devour Magic). Аурата на Кучловеца – Кучоинтелигентност (Fel Intelligence*) е полезна за заклинателите, понеже увеличава интелекта и духа на всички близко стоящи членове. Има и нападателно заклинание, Сенчеста Захапка, която поразява със сенчесто поражение и става все по-мощна, с всеки  действащ във времето ефект приложен над целта. Таланта от дървото Бедствие, Подобрен Кучловец (Improved Felhunter*) възстановява обратно на вашия кучловец 4/8% от неговата мана, когато използва Сенчеста Захапка (Shadow Bite*), и увеличава ефективността на Кучоинтелигентност  (Fel Intelligence*) с  5/10%.
  • Адското дърво (Ниво на придобиване: 50, от Пъкления Гримоар или Адската Сърцевина на Крошиус (Kroshius' Infernal Core*) - От patch 3.0.2, Адското дърво е претърпяло значителни промени. Замразяването се намаля от 1 час на 15 минути, но вместо да трае 5 минути и след това да атакува Вълшебник след като се освободи, то ще съществува под контрола на Вълшебника за 1 минута, след което ще изчезне. В добавка, нанасяното от него поражение, здраве и броня са вече увеличени. То вече може да бъде призовавано в арени. Адското дърво нанася само и единствено поразяване тип меле, комбинирано с жертвен ефект, нараняващ всички близки врагове. Изисква да имате камъка от Адското Каменно Дърво,  преди да можете да го призовете ... .
  • Обречен Пазач (Doomguard) (Ниво: 60, от Проклятието на на име Проклинанието на Обречеността или Ритуал на Гибелта) - Обречения пазач е най-мощния слуга на своя Вълшебник. Той има най-високите HP и AC, има също и легион на огъня, развалящи магията на заклинанията (D3ispel, Cripple*) и разбира се  Военен Патрул. Ако се употребя добре и разумно, то един пазач може да се опълчи на на цели армии. Както и Адското дърво, обаче, това заклинание разчита това един Заробващ демони (Enslave демон*) да бъде поставен в зоната на вълшебника, да бъде призоваван и да стои под контрола на Вълшебника, но със съществената разлика, че за разлика от Адското дърво, този ефект трябва да се полза веднага, или той ще започне да напада останалите участващи в рейда. Можете повторно да си го върнете на следващия рунд, но имайте предвид, че поробването намалява по сила със всяко следващо заклинание. Проклятието на Обречеността (Curse of Doom*) , има около 10% шанс за призоваване на Оброчен Пазач. Ритуал на Гибелта е по-надеждно - ще призове пазач 100% от времето, но ще изисква и помощ от вашата група, и ще убие един от членовете на групата ви. Този, който ще умре, може да бъдете и вие, което ще доведе до любопитните и трагичните ефекти върху груповите ви съотборници, останали без способността да го заловят и поробят обратн, освен ако имат и някой друг  Вълшебник в същата група. Ритуала на Проклятието изисква реагента Демонична Статуетка (Demonic Figurine*) (струващ 1   или дори по-малко, ако получите отстъпка от цената.
  • Кучпазач (Felguard*) бе добавен в пач 2.0.1 (Придобива се от полицата за 41 точки от новото дърво на талантите  Демонология) - Кучпазача е най-мощния от не поробените слуги на Вълшебника. Общата ефективност сравнена с другите слуги на Вълшебника се променя много бързо с развитието и пачването на играта. От пач 2.0.3, има подобен на DPS ефект над Сукубата, при това, танква почти толкова добре, както Ходещия в Пустотата; има малко по-малко броня, но е с много по-добро генериране на агро за единични цели (това се променя обаче с увеличаването на бронята). Този демон има способности помагащи много в PvP, а както и когато играете соло, Прехващащ (Intercept*) - една от многото способности, позволяващи на кучпазача да атакува и да замайва която и да е цел на Вълшебник за 3 секунди и има 30 секунди време за размразяване. Нужен ви е един стандартен единичен Душевен Кристал за да бъде призован.
  • Ако имате слуга, за чието призоваване е било задължително да използвате Душевен Кристал, няма да получите обратно този Душевен Кристал ако призовете някой друг демон (включително и същия вид демон или пък Импа, който не изисква Кристал за да бъде призован), затова се препоръчва да си настроите текущия  демон да стои изправен, след което да избягате надалеч от него, докато видите съобщение казващо ви, че сте придобили Душевен Кристал, имайте предвид, че ако призовете седло за намаляване на времето нужно за отдалечаване от демона, то това няма да сработи, понеже демона изчезва когато призовете вашето седло, след което се появява обратно, ако слезете. Този метод трябва да бъде използван, когато не сте атакувани. В края на краищата, Вълшебника никога няма достатъчно Душевни Кристали.

Мащабиране на любимците

  • 1 точка жилавост добавя 0.3 към тези на вашия любимец.
  • 1 точка съпротива добавя 0.4 към тези на любимеца ви.
  • 1 точка броня добавя 0.35 точки броня  към тези на любимеца ви.
  • 1 точка поразяване от заклинание, дава 0.15 точки поразяване и 0.57 мощност на атаката на вашия любимец.
  • 1 точка интелигентност дава на вашия любимец 0.3 точки интелигентност.
  • Новия талант от дървото на Демонологията – КучоСинергия (Fel Synergy*) увеличава бронята, жилавостта, и интелекта на любимеца ви с 5/10% от вашите собствени броня, жилавост и интелект.

Седла

  • Кучекон (Ниво на получаване: 30, от треньори) - Кучеконя е безплатното возило, получавано от Вълшебниците на ниво 30 (променено от 40 в 2.4.3). С изключение на Паладините, те са единствените които имат безплатни возила. Всички други класи трябва да платят 10  за возило, и 35  (променено от 90 в 2.4.3) за курс по управление, за да могат да се возят (тези цени може да са по-ниски ако сте Уважаван (Honored*) член на града на возилото (а преди 2.0, чрез придобиването на Сержантски ранг)). Това е много полезно, понеже Вълшебниците трябва да закупуват заклинания и за техните слуги. Освен това получавате и ниво 75-то на умението езда.
  • Ужасен кон (Ниво на получаване: 60, от  Mor'zul Bloodbringer в Горящите Степи (Burning Steppes*) близо до Олтара на Бурите (Altar of Storms*)) - Ужасния кон е возилото от 60то ниво на Епичния Вълшебник. Този слуга се придобива чрез дълга серия от куестове. Не е безплатен, но все пак е достъпен за Вълшебниците на много по-добри цени, в сравнение с останалите класи (приблизително 406 , сравнено с ~600  за останалите). Тази цена може да бъде допълнително намалена с около други 250  ако имате друг Вълшебник, който вече има материалите. Тази цена обаче не взема пред вид куестовете за събиране на 3 материала, което може да бъде много скъпо, особено ако вашия Вълшебник няма някое от професионалните умения, нужни за този вид работа. Завършвайки серията от куестове, можете да придобиете и умение за яздене на ниво 150.

Заклинания със забавено във времето поразяване ( Damage over Time Spells / DoTs *)

DoTs на Вълшебника са основата на техния арсенал без значение от тяхната специализация на талантите.

  • Корупция (Corruption*) – Сенчесто (Shadow*) поразяване.
  • Принасяне в Жертва (Immolate*) – Огнено (Fire*) поразяване, включва още и пряко поразяване.
  • Нестабилно Бедствие – Талант от дървото Бедствие, който нанася сенчесто поразяване, и ако заклинането се развали от някой, той ще понесе директно сенчесто поражение и ще замълчи (silenced*).
  • Проклятието на Агонията (Curse of Agony*) - Сенчесто (Shadow*) поразяване.
  • Източване на Жинота (Siphon Life*) - Талант от Бедствие, при който едновременно хем целта се поразява, хем Вълшебник се лекува в същото време със същото количество.
  • Заклинания с пряк ефект (Direct Damage Spells*) - Заклинанията с пряк ефект на Вълшебника са или Сенчести или Огнени. Макар прекия ефект на тези заклинания да не може да се сравни с тези на Магьосника, когато се добавят към техните DoTs и към слугите, Вълшебниците могат да постигнат силен и стабилен във времето DPS съперничещ на този на другите класове.
  • Сенчеста Стрела (Shadow Bolt*) - Сенчесто поразяване.
  • Жертване (Immolate*) - нанася в началото огнено базирано пряко поражение, след което има и DoT.
  • Увяхнала Болка (Searing Pain*) - Огнено поразяване, произвеждащо по-високо количество заплаха (threat*).
  • Сенчесто изгаряне (Shadowburn*) - Сенчесто поразяване, талант от дървото Разрушаване (Destruction*), струващ един Душевен Кристал, макар да можете да си го възвърнете понякога, и има време за изстиване.
  • Душевен Огън (Soul Fire*) - 6 секундно Огнено поразяване изискващо Душевен Кристал, и имащо време за изстиване.
  • Смъртна Намотка (Death Coil*) - Сенчесто поразяване, което лекува Вълшебника, точно колкото поразява целта, и кара целта да побегне от ужас за 3 секунди.
  • Голям Пожар (Conflagrate*) - Огнено поразяване, талант от дървото Разрушаване (Destruction*), използваемо само ако целта е дебъфната с Жертване (Immolate).
  • Подпалване (Incinerate*) - Огнено поразяване, като заклинанието има по-високо поражение ако целта е дебъфната преди това с Жертване(Immolate*).
  • Сенчеста Ярост (Shadowfury*) - Сенчесто поразяване,  със ефект над земни площи (ground targeted area of effect*), от дървото Разрушение, което замайва целта за 2 секунди.
  • Насочени заклинания (Channeled*) - Някои от най-важните заклинания на Вълшебника са насочени (channeled*), и те може да се защитят от прекъсване от поразяване, използвайки заклинанието (Fel Concentration*) и талантите от Интензивност (Intensity).
  • Огнен Дъжд (Rain of Fire*) - поразяване върху определена площ (Ground targeted area of effect fire).
  • Адски огън (Hellfire*) - заклинанието уврежда и заклинателя, затова бъдете внимателни.
  • Източване на Живот (Drain Life*) - Източва здравето от целта и го прехвърля във Вълшебника.
  • Източване на Маната (Drain Mana*) - Източва маната на целта, връщайки я на Вълшебника.
  • Източване на Душата (Drain Soul*) - Главното заклинание за правене на Душевни Кристали. Освен това, то нанася и малко поражение и може да бъде подобрено до положение да генерира и мана, чрез таланта Подобрено Източване на Душата (Improved Drain Soul*).

Проклятия

На Вълшебника са достъпни разнообразни проклятия, но само едно може да бъде правено на даден враг по дадено време. Това налага необходимостта от определянето на подходящото Проклятие в дадена ситуация.

  • Проклятието на Агонията (Curse of Agony*) - Нанася увеличаващо се с времето поражиние. Неговото поразяване може да се увеличи чрез Увеличаващото Проклятие (Amplify Curse*).
  • Проклятиеот на Слабостта (Curse of Weakness*) - Намалява атакуващата мощ на целта.
  • Проклятието на Дързостта (Curse of Recklessness*) - Намалява стойността на бронята на целта, и увеличава тяхната атакуваща сила, и прави така, че целта да не може да избяга когато е с малко здраве.
  • Проклятието на Езиците (Curse of Tongues*) - Увеличава времето за правене на заклинание на целта с определен процент.
  • Проклятието на Изтощението (Curse of Exhaustion*) - Талант от Бедствие, който намалява скоростта на движение на целта с определен процент. Ефекта му може да бъде увеличен чрез Увеличаващото Проклятие (Amplify Curse*).
  • Проклятието на елементите (Curse of the Elements*) - Намалява съпротивата спрямо огън, замръзване, мистицизъм и сенки, и увеличава съответните нанасяни и поразявания с определен процент.
  • Проклятието на Гибелта (Curse of Doom*) - Започва да нанася поражение след закъснение от 1 минута и има шанс за призоваване на Гибелен Страж (Doomguard*). Това заклинание не може да се прилага върху играчи, и неговия поразявящ ефект може да се увеличи чрез Увеличаващото Проклятие (Amplify Curse*).

Магически предмети

Друга могъща способност на Вълшебника е да създава полезни предмети от Душевните Кристали. Някои от тези камъни се използват от слота за жезли, а други се използват от инвенторията. Всички магически призовани предмети изчезват 15 минути след изхода ви от играта.

  • Създаване на Здравен Камък (Create Healthstone*) - Създава камък, лекуващ своя собственик. Може да бъде раздаден на други играчи и да бъдат използвани подобно на оздравителна напитка, но е на отделен таймер.
  • Създаване на Душевен Камък (Create Soulstone*) - Създава камък, използван от Вълшебника, позволяващ на играча под негово влияние да се самосъживи ако умре докато душевния камък е активен.
  • Създаване на Огнен Камък (Create Firestone*) - Създава камък, който не можете да дадете на други играчи. Добавя огнено поражение към носеното от вас оръжие и увеличава поражението на заклинанието Огън.
  • Създаване на Заклинателски Камък (Create Spellstone*) - Създава камък, който не можете да дадете на други играчи. Когато се екипирате с него, увеличава критическия шанс за удар, и когато се използва, премахва всички отрицателни магически ефекти. Освен това има и 3 минутно време за изстиване.

Лечение

Макар Вълшебниците да не са лечители, те имат някои ограничени способности за лечение на тях и техните слуги в битките, и дори да съживяват като дадат на някой душевен камък преди това.

Те се лекуват сами чрез Изсмукване на Живот (Drain Life*), Източване на Живот (Siphon Life*) (талант от Бедствие) и Смъртната Намотка (Death Coil*) които в същото време дори увреждат целта. Демоничната Жертва (Sacrifice*) (талант от Демонология) възвръща 2% от общото Здраве на всеки 4 секунди, на цената на призован Ходещ в Пустотата. Демоничното заклинание Броня (Armor*) осигурява малък регенерационен ефект, дори и по време на битка. По-новото заклинание Fel Armor, включено в пач 2.0.1, увеличава лекуването на Вълшебника с 20%, без значение на използвания от него метод (дори и от превръзките и от отварите), но не се натрупват с демоничната Броня. Вълшебниците могат да си възстановяват здравето, до 20% от поражението причинено от Сенчестата Стрела (Shadowbolt*), Сенчестото Изгаряне (Shadowburn*), Душевен Огън (Soul Fire*), Подпалване (Incinerate*), Увехнала Болка (Searing Pain*), и Запалване на Голям Пожар (Conflagrate*) чрез таланта Душевна Пиявица (Soul Leech*) (талант от Разрушение (Destruction*) ).

За да лекува други (или себе си), Вълшебника може да създаде Камък за Здраве и да го даде на друг приятелски играч. Те може да се подобрят чрез талантите ви. Изгарящия Кръстоносен Поход въведе Ритуала на Душите, който създава Душевен Кладенец от който 10 Главни Камъни за Здраве може да се извлекат от членовете на групата или на рейда.

За да излекуват техния слуга те разполагат с Здравна Фуния (Health Funnel*). Това също може да бъде подобрен чрез таланти.

За да съживят дадена цел, Вълшебниците може да използват Душевен Камък върху нея, преди целта да загине (заклинанието има 30 минути време за бъф и размразяване), което ще и позволи да възкръсне от смъртта. Ако един Вълшебник използва душевен камък над друг член на групата му, и след това Вълшебника (или този член) напусне групата, то бъфа се губи и не важи повече.

Разнообразни

Вълшебникът има и някои други ценни заклинания на свое разположение.

  • Страх (Fear*) — кара врага да избяга от страх за определен период от време, и представлява ключова способност в предотвратяването на пораженията нанасяни на Вълшебника. За разлика от способността на Магьосника Полиморф (Polymorph*) , ключовата способност за контрол над тълпата на Вълшебника не увеличава генерирането на здраве от целта, така че те могат да изплашат (чрез Fear*) дадена цел, като в същото време продължат да нанасят поражения. Макар поразяването да има шанс да прекъсне заклинанието Fear, това изобщо не е както при способността за Полиморф на Магьосника, където всяко понесено поражение ще прекъсне ефекта на Полиморф заклинанието на Магьосника. Главния недостатък е, че когато един PvE противник е уплашен, той ще се опита да избяга с увеличена скорост в непредсказуемо направление, и ще нанесе агро на други противници, ако те бягат близо до него. Това прави употребата на този страх талант по-рискована, особено в гъсто населени среди.
  • Вой от Ужас (Howl of Terror*) — кара 5 врагове да бягат около ви от ужас, за около  8 секунди. Чрез 2 точки на 8 полица от дървото Бедствие, това заклинание може да се подобри и да стане с моментално действие.
  • Изпращане в Заточение (Banish*) — замразява демона или елементала – спирайки ги в опитите им за атака, макар да ги прави и имунизирани за всички поразявания, докато са заточени. Може да се използва в PvP срещу врагове - демони и Дървесни Друиди или Дървесни Бръмбари (Treants*), призовани от Друидите.
  • Ритуал на Призоваване — ритуал, изискващ наличието на поне още 2ма други членове на групата. Позволява да се призове друг член на групата на мястото, където се намирате. От пач 2.4 насам, Вълшебниците могат да призоват и членове на група извън прекия  обсег на Вълшебника, стига да му помагат други 2-ма членове на групата му. Вълшебниците могат да призовават хора без летящи седла в различни местоположения в адската буря, нещо ограничено преди пач 2.4 .
  • Окото на Kilrogg — чупливо, но бързо око, позволяващо ви да шпионирате опасни зони от безопасно разстояние. Окото има способност за бавно падане. Възможно е да  поразите леко някои босове чрез Окото, но повечето мобове няма да се засегнат от него. Вместо това, много мобове ще убият окото ако то се придвижи през тях, дори и да не предизвика битка. Затова е препоръчително да внимавате в употребата му.
  • Неспиращ Дъх (Unending Breath*) — позволява на целта да диша под вода за 10 минути.
  • Засичане на Невидимото (Detect Invisibility*) — позволява на целта да вижда невидимите части за 10 минути. За да премахнем често срещаната заблуда, трябва да  се подчертае, че стелта (незабележимостта) и невидимостта са съвсем различни механизми. Тази способност действа само за невидимите части като сукубите, магьосниците и духовете, а не за частите, действащи незабележимо като мошениците и друидите.
  • Усещане на демони — показва демоните на миникартата.

Меле

Макар Вълшебника да може да носи и атакува с меле оръжия, това по принцип не се препоръчва, тъй като способностите на Вълшебника за меле правят малко поражение в сравнение с техния масив от атакуващи заклинания. По принцип, когато опонента на Вълшебника влезе в обсег за меле, то най-добре за Вълшебника е да използва своите заклинания, спиращи използването на чуждите способности, като Смъртна Намотка (Death Coil*), Страх (Fear*), Вой от Ужас (Howl of Terror*) или Проклятието на Изтощението (Curse of Exhaustion*) за да може да се отдалечи от врага през това време. Ако това не е възможно, все пак Вълшебник не е беззащитен. Отбранявайки се, Вълшебника може да накара своя слуга да сподели търпяното от него поражение, чрез заклинанието Душевна Връзка (Soul Link*), и да посрещнат меле атаките с Огнен Щит (Fire Shield*). В отличие на Ловеца, способностите на Вълшебника нямат минимален обсег и техните мощни атакуващи заклинания могат да се ползват дори за много близко намиращи се противници, макар, че заклинанията ще са по-трудни за правене, поради отрицателния за заклинанията ефект на прекъсване, породен от получаването на поражения.

Таланти

  • Дърво Бедствие (Affliction*) – талантите от Бедствие са преди всичко базирани на увеличаването на ефективността на DoTs, Drains, и Curses. Силите на Бедствие са в способността да оставате в движение в игра от тип PvP, способността на Вълшебника да се лекува, и обикновено са много ефективни откъм мана, което е чудесно за farming. Ключовите таланти включват Сенчесто Майсторство (Shadow Mastery*), Източване на Живот (Siphon Life*), Кучконцентрация (Fel Concentration*), Проклятието на Изтощението (Curse of Exhaustion*), Подобрена Корупция (Improved Corruption*), Тъмен Пакт, Нестабилно(Unstable*) Бедствие, Вечно траещо (Everlasting*) Бедствие и Витаене (Haunt*). Голямото поразяване (DPS), а както и ефективността по отношение на маната,  го правят много подходящо за рейдове. Все пак обаче, то е предимно за развитие на способности за убиване на босове, понеже повечето то поразяването отнема време, а боклучавите мобове обикновено не живеят достатъчно дълго за да може Вълшебника да реализира пълния си потенциал за DoTs.
  • Дърво Демонология (Demonology*) - талантите от Демонология се ползват предимно за подобряване на ефективността на вашите слуги, за правене на заклинания, и за връчване на други пасивни бонуси. Силите на дървото са неговите многостранност и способност за оцеляване. Ключови таланти включват Душевна Връзка (Soul Link*), Майстор Демонолог (Master Demonologist*), Демонична Жертва (Sacrifice*), Демонична Прегръдка (Embrace*), Демонично Знание (Knowledge*), Демонично Упълномощаване (Empowerment*), Демоничен Пакт (Pact*), Призоваване на Кучпазач (Felguard*), и Метаморфоза (Metamorphosis*). Много хора ползват дървото  Demonology за да преодолеят недостига на екипировка за поразяващи заклинания на началните нива.
  • Разрушение (Destruction*) - Талантите от Разрушение са базирани преди всичко на увеличаването на ефекта от заклинанията за Директно Поразяване на Вълшебника, карайки ги (и техните dps любимци) да заклинат по-бързо, да критват по-често и в крайна сметка, да нанасят повече Ударно поразяване. Силата на Разрушение е в способността за поразяване на единичен враг. Ключови таланти включват Подобрена  Сенчеста Стрела (Improved Shadow Bolt*), Запалване на Голям Пожар (Conflagrate*), Сриване със земята(Ruin*), Сенчесто Изгаряне (Shadowburn*), Прогонване (Bane*), Ритане (Backlash*), Сенчест и Пламенен Упълномощен Имп (Shadow и Flame Empowered Imp*), Сенчеста ярост (Shadowfury), и Хаотична Стрела (Chaos Bolt*). Разрушение е единствената специализация, със заклинания с големи поразявания, за бързо приключване на битката, и в същото време е най-малко ефективната по отношение на маната измежду всички дървета (Вълшебниците обаче въпреки това са най-ефективните по отношение на маната класове в играта поради способността им да крадат здраве и да го използват за да придобият отново мана). Потенциала за разрушение на дървото Разрушение, съперничи с този на магьосниците, когато е добре разработен и специализиран, а има и допълнителната полза от любимците и по-голяма мана ефективност в сравнение с повечето класове поради заклинанието Потупването на Живота, и различни други възвръщащи здравето умения.

Калкулатори за таланти може да бъдат намерени на официалния сайт на Blizzard (Official Blizzard site*), WoW Den's Talent Calculator, WorldofWar.se, WoW Vault, Thottbot, Merciless Talent Calculator.

Предложения за подходящи професии на вълшебниците

Една възможна двойка професии, подходящи за класа на Вълшебника, е Хербализма (Herbalism*) и Алхимията (Alchemy*). Можете да използвате отвари за дебъфи и да продавате останалите растения в Аукциона (Auction House*), там повечето се продават за повече отколкото при амбулантните търговци. На второ място, Омагьосването (Enchanting*) работи почти толкова добре, и понеже няма нужда от събираческа професия, ще бъдете свободни да си изберете друга професия. Шивачеството (Tailoring*) също е чудна професия за Вълшебниците, понеже им позволява да правят по-добра екипировка от тази намирана в някои случаи (да не отбелязваме, че един от тези предмети, Тогите на Мистиката [Robes of Arcana], изисквани за един от куестовете на Вълшебника, може да бъде взет само от Шивач). От времето на Изгарящия Кръстоносен Поход, специални шивачески кройки (Сенчеста дреха (Shadowcloth*), Заклинателна Дреха (Spellcloth*), и Първична Лунна Дреха (Primal Mooncloth) ) осигуряват възможност на Вълшебника за носене на много малки части екипировка, което е много ценно при комплекти като Прегръдката на Сянката и Проклятието на Заклинателния Огън.

Шиенето е всъщност дори изключително привлекателен избор най-вече за специализиращите в Бедствие Вълшебници. Прегръдката на Сянката в момента се смята за един от най-добрите достъпни за ползване комплекти екипировка, поради големите количества поразяващи заклинания. Допълнен с Великия Камък на Разсъмването, този комплект ще ви служи вярно през съдържанието на T4 и T5. В добавка, Шиенето осигурява много полезни предмети като  Абаносова Сенчеста Торба (Ebon Shadowbag*) и Изплетената Мрежа на Долния Свят (Netherweave Net*).

Очаквания за крайната игра

Вълшебниците се взимат в рейдовете заради техния невероятен dps и тяхната полезност в рейда. Способностите на един Вълшебник могат да докарат много подръжка на участниците, и те обикновено са най-големия източник на далекобоен DPS. Душевните Кристали трябва да се ползват добре за да се призоват късно пристигналите за рейда, и да се получат Здравни Камъни (Healthstones*). Вълшебниците са добре известни за техните CC способности, като например страх (fear*) и пропъждане (banish*). Освен това, един Душевен Камък представлява чудесна форма за възстановяване при рейдове.
Когато рейдват, Вълшебниците нормално разпределят отговорността за заклинане помежду си. Очаква се да употребяват проклятията ефективно. Отговорност на Вълшебника е да знае кое проклятие да използва в дадена ситуация, освен ако лидера на рейда не поиска нещо различно.
Поради великата издръжливост и възможност за оцеляване в трудни ситуации на Вълшебника специализиращ Демонология, те са чудесни за танкване на Слепия Леотерас (Leotheras the Blind*) в Пещерата – Змийска Гробница (Serpentshrine Cavern*) - непрекъснато използвайки Увяхналата Болка (Searing Pain*) кара боса да атакува Вълшебника от разстояние, позволявайки на меле DPS да си остане близо до боса, да се избегне неговата способност за Хаотичен Порив (Chaos Blast*). Вълшебниците могат да играят важна роля в Илиданската битка, понеже трябва да танкват Илидан по време на една от неговите фази.

Изгарящия Кръстоносен Поход даде повече допълнителна полезност на Вълшебниците отколкото преди. Добавката на Душевния Кладенец (soul well*) направи разпределянето на здравни камъни много по-прост и удобен процес. С пач 2.4, Вълшебниците най-накрая са способни да призовават през бариерите на инстанциите. Това прави замяната на играчи посредата на рейд сценария значително по удобно.

Промени при Яростта на Краля Лич 

Демоничен Кръг

Демоничен Кръг ще позволява на Вълшебниците да начертаят окръжност на земята за да се телепортират по-късно в нея с друго заклинание.

Душевни Кристали

Няма планове за промяна на изискванията за наличие на отглеждане на Душевен Кристал, но може да бъде добавена способност за "спешен Душевен Кристал". Това ще се направи за да може класа да продължи да бъде уникален, без да бъде изморителен.

Макроси

Добавки

Много добавки към Вълшебниците обикновено се въртяха около сортирането на кристали. От пач 1.9 обаче, тази функционалност бе интегрирана в торбите за Душевни Кристали.

  • Necrosis LdC е базирано на Necrosis 1 от Адското дърво. То е описвано от своя автор като "модификация, помагаща на Вълшебниците в управлението на техните камъни, парчета, и в призоваването на демони". То осигурява звукови сигнализации за различни събития, например при когато пада нощта или когато се получи засечка по време на битка. Освен това има способността да изпраща съобщения на групата/рейда когато се правят заклинанията Душевен Камък, Ритуала на Душите, Ритуала на Призоваването – а както и много други съобщения при различни събития, като всички те могат да бъдат променяни. Затова, то е много полезна добавка, и вероятно е най-широко използваната от всички специфични само за Вълшебника добавки. Тя работи заедно с  .
  • Таймера за DoT е добавка, задаваща времето за което правите DoTs заклинания над други хора. Поддържа всички класи, и е написана от Asheyla, 70 Немъртъв  Вълшебник, от <Warcraft Gaming Faction>, от Разпръснатата ръка (Shattered Hand*) от Ордата (Horde*). Има четири функции, изпълнявани от DoTimer: базисен DoT таймер, таймер за време за размразяване, добавка за комуникации, позволяваща да съобщите  на другите от вашата група за състоянието на вашия таймер, и добавка за дефинирани от потребителя съобщения, която може да се настрои да уведомява вас или други за специфични събития. Тази добавка работи заедно с Изгарящия Кръстоносен Поход.
  • LyLock осигурява подобрени действия за призоваванията, за Душевен Камък, Здравен Камък, и броячи, броящи на обратно за времето за замразяване и за времето за пропъждане. Съобщенията за събития може да се променят от потребителя, като имате опцията да изпращате индивидуални редактируеми съобщения на другите играчи в групата, рейда или да шептите за да ви чуват само някои от тях. Например съобщението за Душевен камък, може да бъде изпратено на други Вълшебници  във вашата група чрез шепот. Освен всичко изброено, добавката следи и общия брой на Душевните Кристали и дава бутони за Куч/демон Броня и други заклинания. LyLock 2.1.0 е версията на Lylock от друг разработчик, която добавя на оригиналната добавка  дори още полезни функции. Тази добавка работи заедно с Изгарящия Кръстоносен Поход.
  • Фокусирана Рамка (FocusFrame*) не е специфична само за Вълшебника добавка, но може да бъде изключително полезна за справянето ви с контрола над тълпата. Тя създава рамка, подобна на тази за прицела ви, но вместо за прицела, новата показва вашия Фокус (Focus*) instead. Това ви позволява да следите дебъфите на контрол на тълпата, като например страх или съблазън, без да местите погледа си от целта ви, или пък можете да я използвате за да биете с DPS две цели наведнъж. Употребата на заклинания с фокусни макроси е препоръчвания метод за да се възползвате пълноценно от тази добавка. Тази добавка работи заедно с Изгарящия Кръстоносен Поход.
  • Призоваването на рейда (RaidSummon*) ще подреди на опашка членовете на групата/рейда, които искат да бъдат призовани (чрез прошепване от тяхна страна на определена ключова дума към вас) и ще уведоми Вълшебника с аудио сигнал и със текстово съобщение. Правенето на "Ритуал на призоваване" ще призове първия играч от опашката и ако е успешно, ще го премахне от списъка на чакащите призоваване. Ако отново направите същия ритуал, то ще призовете следващия и т.н. Допълнително, използването на действието "Ритуал на призоваване", докато в същото време се целите в член на рейда или на групата, ще извърши нормален ритуал на призоваване върху него — понеже целите имат предимство пред натрупаните в опашката членове на рейда/групата. Тази добавка не е обновена за Изгарящия Кръстоносен Поход.